רמקולים מוגברים – כך תבחרו נכון

איך לבחור רמקולים מוגברים

ישנם הרבה מאוד אנשים, אשר לאו דווקא מגיעים מעולם המוזיקה או הסאונד בכללי, אשר יזדקקו לרמקול מוגבר לאירוע כזה או אחר.
לפני שתחפשו רמקולים מוגברים למכירה עליכם לבדוק מספר קריטריונים חשובים מאוד ברמקולים עצמם הקשורים ישירות לסוג האירוע, המקום בו הוא יתקיים ומספר האנשים שהאירוע שלכם יכלול.

לפני פירוטם, נכתוב כאן כמה מילים על מרכיבי הרמקול המוגבר עצמו:

בתוך הרמקול נמצאות לרוב שתי יחידות אשר מייצרות את הסאונד – באמצעות “דרייבר”. בתוכו, במרכזו, נמצא סליל נחושת שמייצר שדה אלקטרו מגנטי. הוא מעביר אינפורמציה אל מחוץ לדרייבר, דבר אשר גורם להרטטת האלמנט שברמקול וגורם לממברנה לזוז ובכך לייתר סאונד על ידי הזזת אוויר.

שני הדרייברים הנפוצים ביותר הם:
הוופר – המספק את טווח הצלילים הנמוך והטוויטר – המספק את טווח הצלילים הגבוהים.
התדרים הנמוכים כשלעצמם מגיעים למרחק קצר יותר מאלו הגבוהים, והם גם פחות כיווניים. לכן גודלו של הוופר יהיה תמיד משמעותית גדול יותר מזה של הטוויטר.

הטוויטר נמצא בחלקו העליון של הרמקול המוגבר ואילו הוופר תמיד יהיה בחלקו התחתון.
תיבת התהודה של הרמקול המוגבר, הוא בעצם המבנה החיצוני של הרמקול אשר בתוכו נמצאים כל הרכיבים שהזכרנו כאן קודם.
בדרך כלל היא תהיה אטומה ומבודדת מהחלל החיצוני ובתוכה יהיו כל מיני חומרי בידוד מיוחדים למען ריכוך הרעד אשר הסאונד יצור בעוצמות גבוהות.

תיבות התהודה קיימות בכל סוגי הרמקולים, החל מהרמקולים ביתיים בסלון שלכם, עד לרמקולים המוגברים שעליהם אנחנו מדברים עכשיו. יש משמעות גדולה לטיב תיבת התהודה של הרמקול מבחינת משקלו והגודל שלו.


אז מה בעצם הופך את הרמקול לרמקול מוגבר?

זהו המגבר הפנימי, אשר נמצא בתוך כל רמקול מוגבר. זו אפשרות אשר יוצרת נוחות גדולה ומונעת סיבוכים מיותרים – כאשר אין לכם צורך המערכת הגברה מבחוץ, חיבורים נוספים ופשוט מניעת התעסקות מיותרת.

וכעת, לאחר שאנו יודעים ממה מורכב הרמקול המוגבר שלנו, בואו נלמד על הקריטריונים החשובים ביותר כאשר אתם פונים לבחור את הרמקולים המוגברים שלכם:

הגודל: גודלו של הרמקול משפיע על העוצמה שלו ובכך גם על איכותו. עליכם לחשב את הגודל הדרוש לכם על פי המקום בו תרצו להשמיע אותו. חשוב גם להתחשב בענייני החשמל – ככל שהרמקול יהיה יותר גדול, כך גם הספק החשמל שלו והוא יצטרך כמות חשמל גדולה ועמידה יותר.

החומר: בשונה משנים עברו, רוב הרמקולים המוגברים למכירה עשויים פלסטיק קשיח – לעומת עץ. אלו רמקולים אשר נותנים דגש על ביצועים גבוהים של מוזיקה חיה לדוגמא, פחות בהקשר לבחירה שלכם שתהיה ככל הנראה רמקול למסיבות או רמקול מוגבר אחר שיתאים יותר לאירוע שבשבילו אתם צריכים.

עוצמת הרמקול: חשוב להבין מהי עוצמת הרמקול הנכונה ביותר בשבילכם ובשביל האירוע.
ישנם שלושה ערכים מרכזיים אשר מייצגים את עוצמת הרמקול:
1. PEAK – מייצג את הערך הגבוה ביותר של ההספק החשמלי אותו מייצר הרמקול המוגבר, הוא נמדד בוואט, לדוגמת 1000 W. כך תדעו להתאים בין הרמקולים המוגברים שלכם לבין מידת החשמל אותו מספק המקום בו תרצו לעשות את האירוע.
2. RMS – מייצג את עוצמת הניגון השוטף של המוסיקה ברמקול המוגבר ולא מבחינת הערך הגבוה ביותר כמו ב-PEAK.
3.Sound Pressure Limit – מייצג את עוצמת הווליום עצמה שהרמקול יכול להפיק ומיוצג ביחידת dB (דציבל).

דבר חשוב נוסף שיש לזכור – לא להגזים. על מנת לקבל סאונד שהוא גם איכותי וגם בווליום מדויק בשביל הנוכחים באירועים שלכם (כזה שלא גורם לנזק באוזניים למשל), דעו בדיוק מה יהיה השימוש שלכם איתו ובעיקר היכן לאיזה סוג וכמות קהל.
פתחי אוורור ברמקול עוזרים לשחרר את כל האנרגיה שמצטברת בתוכו, בתוך כך משפרים את הסאונד ואף שומרים על כך שהרמקול עצמו לא מתחמם – דבר המונע תקלות ועמוס בעת השימוש ברמקול.

חיבורים: כאשר אתם רוכשים לעצמכם זוג רמקולים מוגברים, חשוב חשוב חשוב לבדוק ולוודא שהחיבורים שאותם אתם צריכים קיימים ברמקול.
ישנם חיבורים שונים בשביל צרכים שונים: חיבור ה-PL נועד למען חיבור כלי נגינה לרמקול. חיבור ה-XLR לעומת זאת, מתאים יותר לחיבור של מיקרופון.
חיבור USB ו-AUX, מתאימים לחיבורים ישירים של מוזיקה – דרך דיס-און-קי או דרך מכשיר הפלאפון או המחשב.

כיום ישנם הרבה רמקולים מוגברים אשר מכילים מיקסר פנימי. המיקסר הפנימי יאפשר לכם לשלוט על הרמקול דרכו ולחבר מספר חיבורים ישירות דרך המיקסר.
זוהי תכונה מגניבה וחשובה, אך ממש לא מחייבת לכל אירוע.

סטנד: גובה הרמקול הוא לא עניין של מה בכך. חשוב מאוד לקנות סטנד תואם לרמקול ובעת האירוע להרים אותו לגובה המתאים מבחינת הקהל. כך תוכלו להפיק את הסאונד הטוב ביותר והמתאים ביותר בשבילכם ובשביל הקהל שלכם.
בנוסף, ישנו משהו חשוב ששווה לדבר עליו בהקשר לקנייה והשכרה של רמקולים מוגברים – המותג: ישנם רמקולים מומלצים מוגברים רבים – אז איזה סוג רמקולים מוגברים הכי טובים תוכלו למצוא בשוק?
כמו בכל קנייה של מוצר, מותג ידוע ובעל שם טוב יעשה את העבודה. בין המותגים האיכותיים תוכלו למצוא רמקולים מוגברים מומלצים כמו: BLG AUDIO, TRX AUDIO, TURBOSOUND,POLMAN,MARTIN ועוד רבים וטובים אצלנו בחנות בלבמה.

אנו ממליצים לכם להיכנס כבר היום לאתר שלנו בלבמה ולמצוא את הרמקול המוגבר המתאים ביותר לצרכים שלכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Whatsapp waze