קונטרולר DJ – כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

קונטרולר DJ – כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

להיות די-ג’יי לא תמיד היה כזה קל. מבחינה כספית כמובן.
בעבר, רק לפני 4 שנים בערך, אם רצית להתחיל לעבוד על קריירת ה-DJ שלך, היית חייב להשקיע כמה אלפי שקלים לרכישת פלטת dj, אפילו הפשוטה ביותר, הכוללת זוג נגנים ומיקסר.
כעת, פלטת הדי-ג’יי המעט מסורבלת ההיא, שבגלל כמות המרכיבים שבה יכולה הייתה להגיע למחיר גבוה מאוד יחסית, הפכה כולה לקונטרולרים לדי-ג’יי שאנחנו רואים היום כמעט בכל מסיבה בה נמצא תקליטן.

אז מה זה בעצם, קונטרולר dj?

הקונטרולר הוא כלי ליצירת מוזיקה, סימפולים ומיקסים בין כמה קטעי מוזיקה במקביל, בלייב. הוא גם חומרה וגם תוכנה, כאשר הוא מתחבר למחשב.

המחשב:

המחשב הוא מרכיב חובה לדי-ג’יי, למזלנו בדור שלנו, לכל אחד יש כבר מחשב “מהבית”, כך שרוב הסיכויים שלא תצטרכו לקנות אחד במיוחד בשביל עסקי הדי-ג’יי שלכם. אלא אם הוא ממש ישן או לא תואם את הקונטרולר שתרצו לחבר אליו, מבחינת חיבורים פיזיים לדוגמא, דבר שחשוב לבדוק.

התוכנה:

רוב הקונטרולרים מגיעים כאשר בתוכם כבר נמצאת תוכנת DJ למתחילים.
רכישה של תוכנת DJ מקצועית להורדה עלולה להגיע למחירים גבוהים מאוד, כך שאם אתם מתחילים, מומלץ ואף רצוי להישאר כרגע עם תוכנת DJ ההתחלתית שאותה קיבלתם יחד עם הקונטרולר. בהמשך נציג פה שלושה קונטרולרים למתחילים. בשלושתם כבר נמצאת תוכנת DJ למחשב שלכם.
התמיכה בתוכנות השונות משתנה בין קונטרולר לקונטרולר, חשוב לבדוק זאת לפני הקנייה, בשביל לדעת אם בכלל צריך לקנות תוכנה, או שהיא באה עם הקונטרולר עצמו.

קיימות בשוק 3 תוכנות DJ מובילות והן: Serato , Virtual DJ , Recordbox 

 

 

כרטיס קול:

למה נועד כרטיס הקול בשביל ה-dj?
כרטיס הקול מסוגל ליצור את ההפרדה בין אוזניות ה-DJ לבין הרמקולים שמשמיעים את המוזיקה שלו אל הקהל. כך לדוגמא יכול ה-DJ לשמוע קטעים ושירים שהוא לא ירצה שהקהל ישמע באותו הזמן. בשביל זה, צריך כרטיס הקול להכיל לפחות שתי יציאות סטריאו, שהן בעצם ארבע יציאות: אחת – לשתי יציאות של ימין ושמאל, השנייה – לעוד שתי יציאות של ימין ושמאל.
בנוסף, כרטיס הקול נותן את האפשרות הפשוטה של PLUG AND PLAY, כאשר דרך כבל USB פשוט המתחבר בין הקונטרולר שלכם למחשב, תוכלו להתחיל להשמיע את המוזיקה שלכם באותו הרגע.
רוב הקונטרולרים מגיעים עם כרטיסי קול מובנים, בעלי שתי יציאות סטריאו. כן, גם אלו שנמליץ לכם עליהם בהמשך הכתבה.

מיקסר מובנה ואפקטים:

בקונטרולר הDJ ישנו מיקסר מובנה, דרכו הדיג’יי שולט על התדרים במוזיקה הנובעת מתוך הקונטרולר. בנוסף, בעזרת פדים הניתנים לשינוי דרך התוכנה, מציעים הרבה קונטרולרים את האפשרות לאפקטים רבים ולופים לדוגמא, שוב בזמן אמת בהופעה שלכם מול הקהל.

דקים:

אלו בעצם מדמי התקליטים, הנמצאים בשני צדדיו של הקונטרולר ומשמשים להפעלת אפקטים שונים, כגון הסקראצ’ים הידועים ועוד. רגישות הדקים חשובה במיוחד לDJ על מנת לבצע מעברים חלקים וביצוע אפקטים בצורה אחידה וזורמת עם המוזיקה המתנגנת.

 

כמה מילים על טכניקות חשובות שכל די-ג’יי חייב לדעת:

אחד הדברים החשובים ביותר שעל הדי-ג’יי לדעת לעשות באופן מעולה, הוא המעבר בין שיר לשיר. לדוגמא, על הדי-ג’יי להחליש בטכניקת “פייד-אאוט” את השיר המתנגן ובאופן אלגנטי להתחיל לנגן ב”פייד-אין” את השיר הבא. עוד דרך למעבר בין השירים יכולה להיות בעזרת מיסוך-אפקטים על השיר המתנגן ובזמן הזה לעבור לשיר הבא. ישנן הרבה דרכים ליצור מעבר נעים שמרגיש נכון לקהל, עליכם להתנסות בעבודת הדי-ג’יי עצמה בשביל להבין זאת באופן הטוב ביותר.

 

DJ הוא סוג של פסיכולוג

דבר חשוב מאוד הוא “קריאת הקהל” בזמן אמת. הרבה מאנשי ה-DJ המקצועיים יגידו לכם שהקהל בהופעתו הוא חלק בלתי נפרד מההופעה עצמה והוא קשוב אל הצרכים שלו.

חשוב מאוד לשים לב לאופי הקהל, אם זה בתחילה באופן השטחי ביותר (אם האירוע הוא של מנכ”לים של חברה גדולה, אז כביכול לא נשים להם שירי טראנס, לפחות לא בהתחלה) ואם זה בהמשך באופן יותר עמוק וספציפי (כיצד הם זזים, האם הם נראים נהנים, האם רובם נשארים ברחבה או מתחילים לזלוג החוצה).

אם תהיו רגישים למצבם של החבר’ה בקהל שלכם לאורך כל ההופעה, וכמובן אם תצליחו להוציא את המיטב מהקונטרולר שלכם ובעלי מוזיקה וורסטילית מספיק, תוכלו להפיק את המירב ולתת להם בדיוק את מה שהם צריכים למען הנאה מרובה.

בתור די ג’י מתחיל היינו ממליצים לכם באירוע הקרוב שאתם הולכים להיות בתור “קהל” לשים לב לקהל שרוקד אתכם ולראות איך שינויי המוזיקה שמתנגנת משפיע עליכם ועל ששאר הקהל. זה ילמד אתכם המון ויפתח אתכם כבעלי מקצוע

 

 

הנה לכם: שלושה קונטרולרים למתחילים במחיר שפוי!

  1. קונטרולר Hercules Inpulse 200

יש שאומרים שהוא הקונטרולר המושלם למתחילים שיש כרגע בשוק.
גרסת ה-200 מגיעה עם שלל פונקציות נהדרות כמו שתי יציאות סטריאו דרך כרטיס הקול שלו. שני דקים, בעלי סנסורים למגע ותוכנת dj הכוללת תוכנת הקלטה.

בנוגע לחברת הרקולס – זו חברה הקיימת כבר מעל ל-30 שנה. כמו בכל דבר בחיים, ניסיון ואמינות הם דברים שקשה לוותר עליהם. הרקולס היא החברה היחידה שמספקת תוכנה מלאה הכלולה בגדר הקונטרולרים שלה שעולים עד 2000 ₪, כמו זה שעליו אנחנו כרגע מדברים
מה שמאפשר לכם להתנסות מיד בדבר האמיתי, בצורה מקצועית ונכונה.
בנוסף, החברה דאגה להתאים את הקונטרולרים שלה לכל תוכנה ידועה בשוק. כך שאם תרצו בעתיד להשתדרג לתוכנה טובה יותר, האפשרות הזו קיימת בהחלט.

מחיר 499.00 ₪

 

 

  1. קונטרולר Hercules Inpulse 300

זהו אחיו הגדול של הקונטרולר הקודם שהצגנו כאן. בנוסף לכל הפונקציות שיש בקודם, הכוללות כמובן את כרטיס הקול, שתי יציאות הסטריאו, התוכנה שבאה יחד עם הקונטרולר והאמינות והניסיון הגדולים של חברת הרקולס, הכל פשוט גדול יותר.

במקום 8 פדים רב תכליתיים שיש בגרסת ה-200, כאן יש 16. ישנן יותר אפשרויות שינוי במיקסר המובנה בקונטרולר וכן עוד פונקציות של אפקטים.

מחיר 950.00 ₪

 

 

 

  1. קונטרולר Pioneer DDJ-SB3

חברת פיוניר ידועה כבר שנים רבות בהתמחותה ביצירת מוצרים אלקטרוניים באיכות גבוהה. כזה הוא הקונטרולר DDJ-SB3.

זוהי פלטת dj פיוניר, הקונטרולר הנמכר ביותר של החברה ואחד הפופולריים ביותר בישראל. הוא כולל את תוכנת ה-Serato DJ, תוכנת תיקלוט pro dj, פריסת כפתורים נוחה המאפשרת ביצועי DJ מקצועיים ואינטואיטיביים, אפשרות מיוחדת הנקראת – FADE-FX, המאפשרת יצירת “פייד אאוט”, הנמכת עוצמת הקול ובו בזמן הפעלת אפקט על השירים. הדבר מאפשר לכם, בין אם אתם מתחילים או מנוסים, למקסס בין השירים שלכם באופן חלק, גם אם אתם מנגנים סגנונות שונים של מוזיקה.

בנוסף לכל אלו, העיצוב החזותי של הקונטרולר הזה יפה ואיכותי, דבר אשר מעניק תחושה טבעית ונעימה ל-DJ המנגן עליו.
הקונטרולר הזה בא עם כרטיס קול מובנה, כניסת מיקרופון עם דרגת כניסה גבוהה המאפשרת שמע ברור ללא עיוותים, הוא מתחבר ומופעל דרך המחשב שלכם עם כבל USB אחד ויחיד ובנוסף לכל הטוב הזה, הוא גם פשוט וקל לנשיאה.

מחיר – 1650 ₪

 

ויש עוד כמה פריטים נוספים שכדי שתחזיקו אתכם

סטנד מחשב – שיאפשר לכם לעבוד בצורה נוחה ובעמדה שלכם ולשפר את המראה של העמדה

כבלים נוספים לייתר ביטחון – תמיד חשוב שיהיו אתכם כבלים נוספים בחיבורים שונים למקרה שבעל המועדון או האירוע מחזיק ציוד שלא תואם לציוד שלכם או למקרה של תקלות טכניות שונות במהלך האירוע

 

אוזניות – אחד האביזרים החשובים ל-DJ אבל את זה נשאיר למאמר אחר…

 

יש לכם שאלות ?

נשמח לייעץ ולעזור לכם בבחירה של קונטרולר וציוד DJ נוסף לפי הצרכים והתקציב שלכם ב 073-7600-533

צוות “לבמה”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Whatsapp waze