מיקרופון קונדנסר – כל התשובות לשאלות כאן

מיקרופון קונדנסר – כל התשובות לשאלות כאן

בין אם מדובר בהקלטה באולפן הביתי, הגברת נאום בכנס, או מערכת סאונד אימתנית להופעות – הכל מתחיל בחוליה הראשונה – המיקרופון – בזכות פיתוחים טכנולוגיים בתחום האודיו אנו נהנים כיום ממבחר ענק של מיקרופונים המתאימים לשימושים שונים, ונחלקים לארבע קבוצות – דינמי, Ribbon, פיאזו-אלקטרי, וכמובן – מיקרופון קיבולי, הידוע יותר בתור מיקרופון קונדנסר.
אז מה זה בעצם מיקרופון קונדנסר? מה ההבדל בינו לבין מיקרופון דינמי? באילו מקרים נבחר להשתמש בקונדנסר ? מהו מיקרופון קונדנסר USB ? ולמה מאוד כדאי לנו לדעת את כל זה?

כאמור בכותרת – אספנו בעבורכם את כל התשובות 🙂

מיקרופון קונדנסר – מה הוא ואיך הוא עובד?

הטכנולוגיה העומדת מאחורי מיקרופונים קונדנסרים היא השימוש בקבל חשמלי – קבלים אלו בנויים בצורה בה ממברנה מתכתית דקה (דיאפרגמה) מוצבת במקביל ללוח מתכתי מקובע במרחק קרוב אך לא נוגע. כאשר גל קול פוגע בממברנה הוא מרטיט אותה, מה שיוצר שינוי בקיבול בקצב ובעצמה בהתאם לגל הקול הפוגע – וכך בעצם אותו גל קול מומר למתח חשמלי.
המתח החשמלי הנוצר הוא די גבוה, אבל הזרם החשמלי בקפסולת הקונדנסר די נמוך ולשם כך יש צורך במתח חשמל חיצוני כדי לחזק את הסיגנל – ברוך הבא מתח פאנטום 48V.

הדיאפרגמה בשימוש הקונדנסר יעילה ביותר בתפיסה מדויקת של שינויים קלים בגלי הקול לעומת מיקרופון דינמי – העובד בטכנולוגיה שונה בה הממברנה מחוברת לסליל מתכתי היושב בתוך שדה מגנטי קבוע היוצר זרם חשמלי בעקבות הרטט הנוצר בסליל – מנגנון יציב אך פחות רגיש מאשר זה שבקונדנסר.
אותה יכולת קליטה של ניואנסים בגלי הקול נקראת רגישות (Sensitivity), ומאפשרת גם קליטה והמרה מדויקת יותר של Transients (תזמון תחילת גל הקול), וקליטת טווח תדרים רחב בצורה שווה ואחידה – בעיני רבים, תכונות אלו הופכות את הקונדנסר לבעל סאונד איכותי יותר ממיקרופון דינמי.
חשוב להוסיף שקבוצת הקונדנסרים נחלקת אף היא לשתי תתי-קבוצות:
מיקרופונים קונדנסרים עם דיאפרגמה גדולה – שימושיים ביותר להקלטות שירה, גיטרה, הקלטות חדר וחלל, עם יכולת קליטה רב-כיווניות בדרך כלל.

Behringer B2 PRO – דוגמא לקונדנסר עם דיאפרגמה גדולה

 

מיקרופונים קונדנסרים עם דיאפרגמה קטנה – משומשים בעיקר להקלטת מצילות, פסנתרים, כלי מיתר וקשת, עם מבנה צר וגלילי ויכולת קליטה חד-כיוונית – מה שמאפשר להם לקלוט סיגנל בצורה מפוקסת יותר עם פחות זליגות.

sE Electronics sE8 – דוגמא לקונדנסר עם דיאפרגמה קטנה

 

באילו מקרים נבחר להשתמש בקונדנסר?

מהתיאור הנ״ל אפשר לחשוב שמיקרופון קונדנסר עדיף תמיד על מיקרופון דינמי, אך לא כך הדבר – הקונדנסר מגיע גם עם חסרונות מסוימים – בשל רגישותו הוא פחות עמיד לצלילים בעוצמה גבוהה וייתכן והסיגנל יתעוות (Distortion) אם נדרוש מקונדנסר לקלוט למשל Bass Drum או מגבר גיטרה חשמלית.
בנוסף, מיקרופונים קונדנסרים נוטים להיות רגישים לשינויים קלים בלחות וטמפרטורה, ובשל כך נוטים להיות פחות ״צפויים״ לשימוש מאשר מיקרופונים דינמיים.
ולמרות זאת – מיקרופונים קונדנסרים הם הבחירה הברורה ברוב המקרים ובמיוחד באולפן ההקלטות, בהם אנו מעוניינים לקלוט את הפרטים הקטנים עם צלילות ובהירות – הקלטות שירה, גיטרה אקוסטית, כלי קשת, כלי הקשה, חלל האולפן או הקלטת הקהל בהופעה חיה – לכל אלו ועוד נעדיף תמיד מיקרופון קונדנסר שיספק לנו את מלוא טווח התדרים בשקיפות.

מה זה מיקרופון קונדנסר USB?

מיקרופון USB מתפקד כמו מיקרופון רגיל לכל דבר, עם אותו מנגנון להמרת גלי קול למתח חשמלי. ההבדל מתרחש בשני השלבים הבאים לאחר מכן: היכן שבדרך כלל נחבר את המיקרופון לכרטיס קול שיעביר את הסיגנל קדם-מגבר, ולאחר מכן יבצע המרה של הסיגנל מ-Analog ל-Digital, ומשם יעבור בכניסת USB למחשב – מיקרופון USB בעצם מכיל בתוכו קדם-מגבר וממיר Analog-Digital, ובעצם חוסך את המעבר דרך כרטיס קול בדרך להקלטה בתוכנה האהובה עליכם.
בסך הכל הצעד הטכנולוגי המתבקש בימינו – כאשר מוזיקאים רבים מעוניינים ביכולת לקחת איתם ציוד הקלטה איכותי לדרכים מבלי להיסחב עם כרטיסי קול או מיקסרים כבדים, אך לא רק למוזיקאים – מיקרופון USB קונדנסר אידיאלי להקלטת/שידור פודקאסטים, ראיונות, ומאפשר בעצם לכל אדם ללא הכשרה או ניסיון בעולם האודיו פשוט לחבר כבל USB פשוט, ולהקליט באיכות שעד היום הייתה שמורה למקצוענים בתחום הסאונד בלבד.

ALCTRON UM900 – USB דוגמה למיקרופון קונדנסר USB

ולסיכום – מדוע כדאי שנדע את כל זה?

בזכות היכולת לקלוט סיגנל עם דיוק ורגישות, לייצג בצורה שווה טווח תדרים רחב, ולשמר Transients עם דיוק ללא תחרות – לקבוצת הקונדנסרים שמור מקום של כבוד לצד שלוש קבוצות המיקרופונים האחרות.
לכל קבוצת מיקרופונים יש כאמור יתרונות וחסרונות, שימושים נפוצים ופחות נפוצים, וכדי שנוכל לקבל החלטות מושכלות בעת בחירת מיקרופון מתאים לצרכינו – חשוב לדעת מה הן האפשרויות. כמו שיש כלי עבודה שונים לשימושים שונים – כך גם עם מיקרופונים, ובכדי להגיע לתוצאה הרצויה יש להכיר את כלי העבודה שלנו.
אם זה באולפן, על הבמה, או בדרכים – אין כמו מיקרופון קונדנסר איכותי כדי להבטיח סאונד מדויק וצלול.

שמחנו לעזור לכם לעשות קצת סדר בנושא של מיקרופוני קונדנסרים!
מוזמנים לפנות אלינו לכל שאלה ועצה ב- 073-7600-533

תוכלו להתרשם ממחלקת המיקרופונים שלנו כאן:

מיקרופונים דינאמים

מיקרופוני קונדנסר דיאפרגמה קטנה

מיקרופוני קונדנסר לאולפן הקלטות

בברכה,
צוות לבמה כלי נגינה, הגברה ותאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Whatsapp waze