מערכות כריזה – איך ולמה זה חשוב?

מנהלים עסק גדול? אתם בוודאי יודעים שאי אפשר להסתדר בלי התקנת מערכות כריזה.

מערכות כריזה נועדו להודיע מסרים והודעות לקהל יעד מסויים בעמצאות הכרזה לתןך מיקרופון המפזר את הקריאה בשופרות כריזה המפוזרות בחלל הנדרש או בגזרת הקהל. מערכות כריזה נועדו למגוון יעודים שונים ולכן חשוב להגדיר מראש את היעוד המדוייק של מערכת הכריזה כאשר יש לתת דגש על איכות ציוד הכריזה וההתקנה. מערכת הכריזה בנוייה ממספר אביזרים כגון: מגבר כריזה, שופרות כריזה לפי הצורך, כבלי סאונד, מיקסר סאונד, מקרופונים מסוגים שונים ועוד… קיימים סוגים שונים של מערכות כריזה מייצרנים שונים ובאיכויות שונות בארץ ובחו”ל והכל תלוי באיכות המוצרים . כדי שנבין מהי מערכת כריזה אנו נגדיר את המערכת כמערכת קול עם רמקולים ושופרים מפוזרים בחלל המשמשת להעברת מסרים והודעות או הנחיות  וגם משמשת כמערכת למוזיקת רקע. מערכות כריזה משמשות גם לצורך ביטחוני להעברת מסרים או הודעות לציבור רחב לצורך עדכון אזרחים ותושבים למסירת הודעות חשובות ורלוונטיות לאותו זמן , בעיקר בזמנים קריטיים כדי להעביר הודעה חשובה ומהירה לכולם.

 

קיימות מערכת כריזה בהספקים גבוהים שמשדרות למרחקים גדולים ולסביבה רחבה מאד. המיקסר במערכות כריזה מאפשר חלוקה לאזורים שונים וכן מווסת את האפקטים והצלילים שהמגבר מוציא לרמקולים ולשופרים. קיים ההבדל מוגדר בין שופר לרמקול , השופר משמיע את המלל למרחקים ארוכים ולמעשה הוא זורק את גלי הקול הבוקעים מן השופר רחוק  ומיועד בעיקר להכריז ובעוצמה גדולה, ואילו הרמקולים משמיעים את המלל למרחקים יותר קצרים ומשמשים גם כציוד קצה להעברת מוזיקה באיכות גבוהה. הרמקולים ברורים יותר  והמוסיקה דרך הרמקולים באיכות טובה. השופר פחות מתאים להשמעת מוסיקה והוא בעיקר להעברת הודעות לקהל רחב ולמרחקים גדולים בעוצמות גבוהות.

על מנת להתקין מערכת כריזה נכונה ויעילה לעסק או לכל חלל אחר מומלץ לקבל יעוץ נכון מאנשי מקצוע ומתקינים כדי שיוכלו להתאים את הציוד המקצועי ביותר ובהתאם לצרכים של אותו מקום. קיימות מספר מערכות כריזה בעלות אופי שונה בהתאם לקצונות הלקוח ולצרכי העבודה. יש לחשב את מרחק השופרים נכון מאיזור קרוב מידי להתקהלויות על מנת שעצמת השופר לא תהיה גבוהה מידי במקומות מסוימים. חשוב להתאים את הגובה הרצוי של התקנת כל שופר על מנת לקבל את הפיזור הנכון ביותר וכך לחסוך התקנה של שופרות כריזה שלא לצורך.

חשוב מאוד לדעת את גודל החלל על מנת להתאים שופרות נכונים לאותו מקרה – תקרה אקוסטית, תקרה נמוכה, תקרה גבוהה, חלל פתוח , חלל המרכיב בתוכו עוד מבנים שונים ומסדרונות הם רק חלק קטן מהמשתנים אשר קובעים את סוג הרמקול והמגבר שנבחר להתקנת מערכת הכריזה. ב90 אחוז מהמקרים נהוג לאפיין את ההתקנה על ידי הגעה של מתקין לאיזור ההתקנה על מנת שיראה באופן מוחשי את החלל ויידע בצורה המקצועית ביותר כיצד ואיך לבצע את ההתקנה

כל מערכת כריזה חייבת תכנון של תשתית הכלולה בהעברת כבלים מתאימים ואיכותיים אשר יוכלו לספק את המתח והאיכות המיטבית עבור כל רמקול .

למגבר חשיבות מאוד גדולה בנושא התקנת מערכת כריזה – עצמת המגבר צריכה להיות מתאימה לעצמת השופר כריזה . חשוב להתאים את המגבר לכמות השופרות ולעצמת השופרות על מנת לא ליצור נזק לשופר מבחינת העצמה של המגבר.

כמו כן ניתן לבחרו במגבר איזורים אשר יודע לחלק את המערכת כריזה לאיזורים מסויימים וכך נוכל להכריז לכל קבוצת אנשים בנפרד לפי סוג ההודעות ובהתאם לצרכים השונים של המקום. וכמובן ניתן להכריז לכולם יחד אם צריך.

 

 

קיימים תקנים למערכות כריזה מסוימות אשר מחויבות בתקן כמו אולמות שמחה, מפעלים, בתי אבות ועוד… על פי חוק יש לבדוק לפני רכישת מערכת כריזה כלשהי אם סוג המקום מחייבים תקנים כל שהם על מנת לעמוד בדרישת החוק !

הדרישות הם של המשטרה או מכבי אש אך לא כל עסק חייב בתקנים אלה !

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Whatsapp waze