העונג שברכישת מערכת קולנוע ביתית

העונג שברכישת מערכת קולנוע ביתית

איך בוחרים מערכת קולנוע ביתית שתפיק לנו את הנאת הצפייה וההאזנה שאנחנו רוצים באמת

מערכת קולנוע ביתית היא לא עניין של להרשים את החבר’ה, או אפילו להגשמת חלום ילדות.
מערכת קולנוע ביתית היא עונג צרוף של צלילים ומראות, של סאונד היקפי ועשיר ותמונות שרק נהיות טובות ומושכות יותר.

איך מגשימים את העונג הצרוף של הסאונד ההיקפי, והתמונות המלאות והמושכות?
בונים, או בוחרים במערכת קולנוע ביתית – שיכולה להשלים, בקירוב הגבוה ביותר, באופן מדויק ככל האפשר – את רצונות הלב, ההנאתיים, המתבקשים לגבי חווית הצפייה והאזנה.

לדוגמה, נספק כאן אנלוגיה שרבים מהקוראים יזהו. הסרט אווטאר, כפי שיצא בשנת 2009 – היה בתהליך עיצוב והבשלה זה 14 שנה, טרם החליט הבמאי ג’יימס קמרון – להוציאו לאור. כשנשאל, סיפר, בין היתר – שהוא פשוט חיכה שהטכנולוגיה תהיה טובה מספיק כדי לספק לו את חווית היצירה והתצורה שהוא ראה בדמיונו – לעיני רוחו.

כעת, כשאנו חיים בעידן טכנולוגי – גם אנחנו יכולים ליהנות ממכשירים שיכולים להפיק ולהגשים את התמונה שיש לנו בראש, את החוויה שאנחנו רוצים להוציא לאור. איננו צריכים לחכות 14 שנה, אולי פחות מ-14 שעות – כדי לקבל בדיוק את חווית הסראונד והצפייה שאנחנו באמת רוצים – במידה וכמובן יש לנו עניין בה.

הבא נסקור הרכב של מערכת קולנוע ביתית שיכול לתמוך בנו להגשמת החלום, הרעיון, החוויה.

מערכת קולנוע ביתית, שכן שמה מורכבת משלושה חלקים, המסתתרים בשם – אשר אנו נסקור כל אחד מהם בכתבה זאת, כדי להסביר ולבהר כיצד ניתן לבחור את השילוב הטוב והמדויק עבור כל אחד מאיתנו, במידת האפשר ויכולת ההעמקה בכתבה זאת.

המערכת
מערכת – החלק המערכתי, במערכת – מדבר על אסופה של מכשירים, שיוצרים ביניהם חיבור, לטובת העצמת השמע והתמונה, כדי לספק חוויה מושכת ככל האפשר. החלקים לרוב ידברו על הרכב הרמקולים, האופציות הפנימיות (תוכנה וחומרה) של אותם רמקולים, החיבורים בין הרמקולים, הצבת הרמקולים במרחב, וכן הלאה. מערכת היא מערך של פריטים, כפי שהם מסודרים ומפורטים לכדי שלם, אורגניזם חי ונושם שעולה בתפוקתו ויצירתו הנשמתית על סך חלקיו. השלם הוא סך חלקיו ויותר מזה. במקרה זה, ואחרים. כבר נסקרו באילו חלקים מדובר.

ראשית נדגיש שבעניין המערכת – אנחנו רוצים לוודא שכל חלק בה אכן מייצג את הביטוי שאנחנו רוצים לייצג בחווית הצפיה והאזנה שלנו, במערכת הקולנוע הביתית – כך שאם אנחנו בוחרים מערכת קולנוע ביתית, שתתאים לכל הפחות לבקשה שלנו, לעמוד בסטנדרט ביצועי גבוה באופן מספק לרצונותינו.

התצורה
קולנוע – איך בוחרים מערכת קולנוע ביתית, מבלי להתחשב בחלק הקולנועי? שכן גם הוא מורכב מצמד מילים: קול, ו-נוע. צליל ותנועה, או קול ותמונה. שכן סרט הוא סט תמונות הנמצאות בתנועה.

הבא נסקור את אפשרויות הצליל והתמונה.

ההרכב המרכזי במערכת (הקולנוע הביתי) הוא המגבר. הֶמגבר הוא זה שלמעשה מגדיר את הרכב הרמקולים המתקבל. לדוגמה, אם הרכב הרמקולים הוא 5.1, אז ניתן למעשה לחבר 5 רמקולים. אם 6.1, אז ניתן לחבר 6 רמקולים, וכן הלאה. כאשר הרכב רמקולים של 5.1, במערכת קולנוע ביתית – הוא באמת המינמלי והנפוץ ביותר. הסיבה לכך, היא שאוסף הרמקולים מאפשר את חווית הסראונד – שאולי אנחנו מחפשים במערכת.
למגבר יש גם את אוסף החיבורים דרכו ניתן לחבר לטלוויזיה, ולמכשירים נוספים – את אוסף הרמקולים.

באופן כללי – מערכת קולנוע ביתית נוטה לתת לנו רמקולים באיכות נמוכה מאשר אם היינו בוחרים כל אחד מהם בנפרד – ועם זאת היא מאפשרת לנו לקבל את כולם בעיצוב אחיד, שאיפה לקומפקטיות מסוימת, יעילות ממוקדת בבחירתם (שכן בוחרים אותם כחבילה), ועלויות נוספות (אולי עקב כך שבוחרים אותם כחבילה, או עקב כך שהאיכות שלהם גבוהה מן המתבקש כאשר בוחרים אותם אחד-אחד, בנפרד).

כאשר אמרנו זאת, נציין גם שיש אנשים שלא ממש שמים לב להבדלים בין צלילים, מדויקים או פחות – לכן המחירים פחות משקפים את החוויה שהם באמת מקבלים מהאזנה וצפייה במערכת קולנוע ביתית.

באופן כללי, מציעות לנו, מערכות הקולנוע הביתית – פונקציה שנקראת פיענוח צליל היקפי. יש לך כל מיני תצורות, שכאשר הבסיסית בהן נקראת Dolby Pro Logic, פשוט כך, בלי תוספות (יש ווריאציות על השם, עם תוספות – זה לא אותו סוג).

הבסיסית עושה את העבודה, מה שנקרא – ועם זאת לא מספקת את החוויה המלאה.

מפענח צליל היקפי נפוץ ומיטיב יותר עם חווית הצפייה נקרא Dolby Digital, ומתחרהו בשוק נקרא DTS. ייתכן שזה ייתכן לנו את מה שאנחנו מחפשים. ישנן אפשרויות יקרות ומיוחדות יותר – למי שרוצה ללכת בגדול, ומרגיש קריאה לכך.

איך בוחרים מערכת קולנוע ביתית?

מתבוננים מה המערכת מספקת לנו. האם היא תומכת בפורמטים מסוימים של שמע, שמעצימים ומדייקים את עוצמת הצליל? האם הם תומכים בדרך כלשהי בתמונה? (כי יש מגברים שישנם).

ולבסוף, המילה “ביתית”, בביטוי, מסמלת לנו את הבקשה להתאים את כל זה לבית. בין אם זה רמקולים שמשתלבים בקלות עם העיצוב הקיים, או כאלה שפשוט מגיעים לכל “הפינות” הנכונות בבית, וכן הלאה אפשרויות שניתן לחשוב עליהן, בהקשר להתאמת המערכת לבית.

בסופו של דבר – האם מערכת הקולנוע הביתית מספקת לנו את החוויה לשמה התכנסנו לצפייה?
אם כן – אז כך בוחרים במערכת קולנוע ביתית.

אנחנו ב”לבמה” הנציגים הרשמיים של המותג האנגלי MONITOR AUDIO אשר מספקת רמקולים לקולנוע ביתי באיכות קצה ובטכנולוגיה מתקדמת אשר תספק לכם את הסאונד והשקיפות הגבוהה ביותר שאפשר לקבל במערכת קולונוע ביתית. אתם מוזמנים לעיין במחלקת הקולנוע בייתי שלנו באתר ולהתרשם ממגוון רחב של דגמי Monitor Audio ישראל.

אתם מוזמנים ליצור קשר על מנת לקבל הכוונה וייעוץ בהתאמה של הרמקולים הנכונים עבורכם ב 073-7600-533 |

תודה על הקריאה, בהצלחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Whatsapp waze