במות לאירועים – כל מה שצריך לדעת

הבמה. מוקד ההתרחשות. נקודת הפוקוס של הקהל. העמדה עליה שואפים לעמוד וממנה לחלוק אומנות, ידע, ובידור – בין אם מדובר בעמדה קטנה לדיג׳יי, או במה להופעות מרובת נגנים – הבמה היא רכיב מרכזי בכל הפקה.
אבל מה ההבדלים בין סוגי הבמות השונים? איך מתכננים במה בצורה נכונה? איזו במה מתאימה לאיזה שימוש? ואיך בעצם בוחרים את הבמה הנכונה לאירוע שלנו?
במאמר זה נבחן בקצרה את הנושא של במות לאירועים להשכרה / במות לאירועים למכירה בישראל, נענה על השאלות הנ״ל, ונפתח עם…

 

מה הם סוגי הבמות השונים?

במת פודיום – בנויה מיחידה אחת, מלבנית או מרובעת ובגודל קטן יחסית. שימושים נפוצים לבמת פודיום לדוגמא: במה להרצאות, חופות, עמדת דיג׳יי, במת מתופף. מטרת השימוש בבמה מסוג זה היא להדגיש את המתרחש עליה בצורה ממוקדת ומינימליסטית.

במת ריקודים – כשמה כן היא, במה המיועדת לקהל רקדנים במועדונים, מסיבות, ואולמות אירועים, ועל-כן בדרך כלל במת ריקודים תיבנה בצורה מחוזקת ובהתאמה אישית למקום בו היא מיועדת לשימוש, עם אפשרות לקיבוע לקיר/רצפה.

במה מודולרית – במות ורסטיליות הניתנות לפירוק והרכבה בצורה שונה בכל פעם, ניתן לשנות את גובה, רוחב, ואורך הבמות בהתאם לצורך. הבמות המודולריות הן סוג הבמות הנפוץ ביותר בשימוש בישראל בשל מגוון השימושים והיכולת לפרק ולהוביל אותן לאירועים במקומות שונים בקלות.

במות למופעים – במות אשר מעוצבות במיוחד לצורך מופעים גדולים, עם יכולת לשאת משקל וציוד רב, לדוגמא הופעות במצדה ופארק הירקון – ועל-כן הקמה ובנייה של במות מסוג זה ייעשה ע״י מקצוענים בתחום בלבד, ובאישור תקן מהנדס.

 

 

איך בוחרים במה לאירוע שלנו?
על מנת לבחור במדויק את הבמה המתאימה לשימוש, עלינו לענות על מספר שאלות בעת תכנון האירוע:
בפנים או בחוץ? – מיקום במה במקום סגור או תחת כיפת השמיים תשפיע על סוג הבמה שנבחר בהתאם לחומר ממנו עשויה. ישנן במות הבנויות לעמוד בתנאי מזג האוויר, אך גם במות שלא מטופלות כנגד רטיבות ומיועדות לשימוש במקומות סגורים בלבד.

סוג וגודל האירוע – כמובן שלמופע יום העצמאות ולהרצאה במכללה לא נבחר להשתמש באותה במה. כדי לוודא שאנו שוכרים את הבמה הנכונה יש לקחת בחשבון את מספר המשתתפים העתידים לשהות על הבמה בעת השימוש, איזה ציוד ומשקל הבמה צריכה לשאת, וגודל המתחם בו מתרחש האירוע.

אישורים ותקנים – ע״פ תקן אירועים המוניים (ת”י 5688), כל במה מעל גובה של 40 ס״מ מצריכה אישור של מהנדס קונסטרוקציה על-מנת לאשר את בטיחות השימוש בבמה. ישנם כמובן מקרים יוצאי דופן, לדוגמא במה לרקדנית ברוחב 1.2×1.2 מ׳ בגובה של עד 1 מ׳ אינה מצריכה אישור מהנדס. בנוסף ישנם מקרים בהם התקן למעקות (ת”י 1142) מחייב גם בהתקנת מעקה לאורך הבמה, ותקן עומסים אופייניים שימושיים (ת”י 412) מחייב כל במה בישראל לעמוד ביכולת לשאת 750 ק״ג למ״ר.

לסיכום – בעת בחירת במות להשכרה לאירועים יש לקחת בחשבון את שלל הנתונים הקובעים מהי הבמה המתאימה לנו, לוודא שסוג ועיצוב הבמה והחומרים מהם היא עשויה עונים על הצרכים של האירוע, ומבטיחים שימוש בטוח ויציב בהתאם לתקנים המחייבים. מומלץ להיוועץ בבעל מקצוע בתחום לפני השכרה או רכישה של במות.

מקווים שעזרנו לשפוך קצת אור על הנושא של במות לאירועים!
מוזמנים לפנות אלינו לכל שאלה ועצה ב-  073-7600-533

בברכה,
צוות לבמה כלי נגינה, הגברה ותאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Whatsapp waze