ציוד אולפן ו-DJ

בשנים האחרונות עלויות הקמת אולפן הקלטות ביתי הפכו נוחות מבחינת עלויות ותפעול מבלי לפגוע באיכות ההקלטה ונותנים פתרון ואיכות גבוהה לאומנים ומוזיקאים רבים בעולם עם תוצאות מעולות.

בבואנו להתחדש בציוד לאולפן הקלטות הביתי כדאי לבדוק כמה מרכיבים על מנת להתאים לנו את הציוד המתאים ביותר לאולפן הביתי שלנו: אקוסטיקה לאולפן ביתי, כרטיסי קול, מוניטורים אולפניים, מיקרופונים, מקלדת שליטה וכבלים.

אקוסטיקה לאולפן ביתי
נתחיל באקוסטיקה לאולפן הביתי, אשר הינו אחד המרכיבים החשובים במערכת שלנו. האקוסטיקה אחראית לאיזון התדרים בחלל החדר לטובת הקלטה.
כל מה שאנו מקליטים מושפע בסוף מהאקוסטיקה שלנו וכך גם בחירת הציוד שלנו:
אם נחליט שלא להצטייד באקוסטיקה לאולפן הביתי שלנו, יתכן מאוד ונרצה להצטייד במיקרופון דינאמי אשר פחות רגיש לחלל הלא מטופל מאשר המיקרופון הקונדנסר. ולהצטייד במסך אקוסטי ומלכודות בס.
יהיו כאלה שיחליטו לוותר על אקוסטיקה ולעבוד עם אזניות אולפן (עבודה עם אזניות מאוד לא ממולצת, מפעילה עומס על ההאזניים ונותנת תוצאה לא מדויקת).

לרוב אולפן הקלטות ביתי יוקם בחדרים קטנים בגודל של חדר שינה. במקרים כאלו תצטרכו לטפל בעיקר בתדרי הMid Range הנמצאים בחדר אשר יפריעו לכם בזמן ההקלטה והמיקס. לכן מומלץ להדביק כמה לוחות אקוסטיים בודדים (עד 8 לוחות) ולפחות זוג לוכדי באסים על מנת לייבש את החדר בצורה יעילה ולקבל תוצאה בריאה ונכונה מבחינה אקוסטית.

חבילת ספוגים לאקוסטיקה לחדר – EZ Foam Acoustic Pack Small לבמה אולפן

אולפן הקלטות ביתי – הציוד העיקרי
אחרי שאיזנו באקוסטיקה לאולפן את החלל שלנו, הגיע הזמן להצטייד בשאר ציוד לאולפן:

 • כרטיס קול
 • מוניטורים אולפניים
 • מקלדת שליטה
 • מיקרופון – קונדנסר
 • סטנד מיקרופון
 • כבלים

כרטיס קול
כרטיס קול הינו אחד המרכיבים המרכזיים במערכת: הוא אחראי על ההמרה של האות החשמלי לאות דיגיטלי וההיפך ועיבוד מידע אודיו (כשיש לנו כרטיס קול מקצועי, הוא מוריד לנו את העומס על המעבד ועושה את החישובים שקשורים לסאונד באמצעות המעבד הפנימי שלו)

עכשיו נבחן את הצרכים שלנו בציוד לאולפן ביתי:

 • כמה כניסות ויציאות אני אני צריך?
 • כמה כניסות למיקרופון?
 • כמה כניסות לציוד אחר?
 • האם אני מחבר מקלדת שליטה?
 • האם אני צריך מידי?
 • כמה יציאות אני צריך?
 • באיזה פרוטוקול אני צריך את הכרטיס קול(יו אס בי / פייר וואייר)?
 • ולבסוף כמובן: כמה כסף נרצה להשקיע בכרטיס קול שלנו?
 • מוניטורים אולפנים
 • לאחר שבחרנו כרטיס קול נעבור למרכיב הבא והחשוב לא פחות (אם לא יותר) מוניטורים אולפניים:
 • מוניטורים אולפניים נבחרים בדרך כלל על פי גודל החלל בו יהיה האולפן. כמה שהחלל יותר גדול, רצוי לשים מוניטורים יותר גדולים

 

קיימים שני סוגי של מוניטורים:
מוניטורים אקטיבים: מוניטורים בהם המגבר נמצא בפנים ומתחברים לחשמל ישירות.
מוניטורים פאסיבים: מוניטורים בהם יש צורך במגבר חיצוני על מנת להפעיל אותם.
לחוויה המושלמת ולשמיעת כל ספקטרום התדרים כדאי להצטייד גם בסאבוופר אולפני אשר ישלים לנו את כל תדרי הסאב הנמוכים.
המוניטור האולפני אחראי על הדרך בה אנחנו נשמע את כל פלט האודיו מהמחשב על כן כדאי להקציב לו תקציב נכבד ולתת לו את הכבוד הראוי בבחירה.

לרוב תרצו לבחור במוניטורים אולפניים בגדלים של 5″ או 6″ לחדרים בגודל של חדר שינה המשמשים כאולפן הקלטות ביתי . גדלים אילו יספקו לכם תמונה רחבה ומלאה בפרטים ביחס לגודל החדר.

חשוב מאוד להציב את המוניטורים אולפניים במרחק של לפחות 120 ס”מ אחד מהשני ובמרחק של 20 ס”מ מהקיר על מנת לקבל את התדרים הנמוכים הרצויים מהסיבה של התדרים הנמוכים לרוב יוצאים מהחלק האחורי של המוניטורים.

אלו מכם שלא יכולים להפעיל מוניטורים אולפניים מסיבות אילו ואחרות, כדאי להצטייד באזניות אולפניות טובות על מנת לקבל תוצאה הכי טובה שניתן.

לבסוף כדאי להשאיר תקציב לשאר המרכיבים שלנו שירכיבו את כל המערכת:

כבלים איכותיים – חשוב מאוד לבחור כבלים טובים, הם אלו שמחברים את כל המערכת ואלו שעושים את כל הבעיות הפיזיות, לכן נחבר בכבל שקט המבודד רעשי רקע לא רצויים

סטנד למיקרופון – חשוב לבחור סטנד מסיבי שלא יעביר ויברציות מהרצפה בזמן ההקלטה ויפגע בסיגנל (אות) שהמיקרופון יקלוט

מסך אקוסטי אם צריך – לרוב מסך אקוסטי הוא פתרון יעיל למי שאין תקציב לאקוסטיקה לאולפן

מקלדת שליטה – קיימות מספר גדול של מקלדות שליטה בשוק למגוון צריכים שונים – מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע לבחירת מקלדת שליטה נכונה עבורכם

שולחן אולפן – אתם הולכים לשבת שעות רבות באולפן הקלטות שלכם, תשקיעו בשולחן נח עם מדפים וזויות נכונות להצבת המוניטורים שלכם

אזניות אולפן – מומלץ לרכוש אוזניות סגורות שלא מאפשרות זליגה של סאונד החוצה בזמן ההקלטה

תוכנת הקלטה – ברוב כרטיסי הקול כיום מגיעה תוכנת הקלטה (לייט) על מנת להתחיל לעבוד בצורה נוחה. אך ללא ספק בסופו של דבר תצטרכו להתקין תוכנת הקלטה מלאה על מנת להנות מכל הפונקציות האפשריות

אתם מוזמנים ליצור קשר עם הצוות המנוסה של “לבמה” על מנת לקבל יעוץ נכון ויעיל עבור האולפן הביתי שלכם 04-6023604